Projektant czy dekorator wnętrz - kogo wybrać?

Wiele osób używa określenia projektant wnętrz oraz dekorator zamiennie, ale jest to jednak błędne określenie, ponieważ są to takie zawody, które między sobą się dość istotnie różnią. Postaramy się więc coś na ten temat powiedzieć i zwracać uwagę, jakie są właśnie różnice. Jeśli znamy takie różnice, to będziemy w stanie skutecznie uchronić się przed wybraniem usług osób, które samozwańczo nazywają się właśnie projektantami czy dekoratorami. Można czasami unikać w ten sposób katastrofy, gdy ktoś naciągnie nas na koszty, a efekty jego pracy będą marne.

Na początek trzeba sobie powiedzieć, że projektowanie wnętrz to sztuka, która wiąże się między innymi z rozumieniem zachowań ludzkich co sprawi, że uda się stworzyć wnętrze funkcjonalne. Natomiast dekorowanie wnętrz to ozdabianie ich modnymi dodatkami, ozdobami. Zgodnie z tymi definicjami oba zawody zajmują się zmianą wystroju wnętrz, różni się jednak zakres prac do wykonywania.

Projektant wnętrz

W ramach innych krajów do tytułu projektanta wnętrz konieczne będzie posiadanie specjalnych licencji albo certyfikatów, które będą potwierdzały, że dana osoba ma w jakieś mierze specjalne przygotowanie, które udało się zdobyć w jednej z akredytowanych szkół. Dodatkowo osoby, które zajmują się projektowaniem wnętrz do użytku publicznego będą musiały również posiadać również specjalny certyfikat NCIDQ, który będzie upoważniał do wykonywania takich zadań. W ten sposób, gdy istnieje konieczność uzyskania stosownych akredytacji można powiedzieć, że będzie to w jakieś mierze znak, że taka osoba dobrze wykonuje swoje zadania, jest do tego przygotowana i rzeczywiście może zająć się naszym wnętrzem i nie będzie się trzeba obawiać jak ostatecznie projekt wnętrz będzie się udawał.

Zakłada się, że projektant wnętrz z danym projektem powinien być związany od samego początku do końca. Najczęściej zatrudnia się go w tym samym czasie, gdy jest zatrudniony architekt. To racjonalne podejście, które dobrze się sprawdzi, ponieważ wtedy nad całą pracą przy danym budynku taki projektant może czuwać.

Dekorator wnętrz

dekorator wnętrz​Inaczej niż to się dzieje w przypadku projektantów dekorator nie musi mieć specjalnego przygotowania czy licencji. Takimi usługami praktycznie każdy może się zajmować i nie będzie to wymagało żadnego wykształcenia, liczyć się będzie wyłącznie pewne poczucie smaku. Dekorator nie będzie się skupiał na konstrukcji budynku, ale jego zadaniem będzie wprowadzanie raczej elementów do układu przestrzeni, dobierze kolory czy wypełni wnętrze akcesoriami. To jego zadaniem będzie podejmowanie działań zmierzających do tego, by w danym wnętrzu były zarówno elementy charakteryzujące się dobrą estetyką jak i też takie propozycje, które zachowają również swoją formę praktyczną i dlatego od tej strony również będą się mogły dobrze sprawdzać.

Jeśli szukamy specjalisty do wnętrz dobrze będzie sprawdzić, jakie umiejętności ma dana osoba, co będzie w stanie nam zaoferować czy już takie projekty do tej pory wykonywała. Certyfikacja oraz przynależność do organizacji zawodowych to pewien znak jakości usług.

O nas

Pablo Picasso mówił, że wszystko, co można sobie wyobrazić jest realne. Wyobraźmy sobie nasz dom marzeń. Powinien być dokładnie taki jak My. Ma odpowiadać na naszą osobowość oraz pasję. Niech Twoja rodzina również znajdzie tam swoje miejsce.

Wyobraźcie sobie biuro, które będzie Was inspirować do pracy, restaurację, gdzie wnętrze będzie harmonijne, gdzie goście będą otoczeni przez piękne elementy. Chcemy więc poznać Wasze plany i zaprojektować dla Was wnętrze, które będzie takie jakie będzie Wam odpowiadać najlepiej.

"Wszystko, co można sobie wyobrazić jest realne" – kierujemy się właśnie tą dewizą i chcemy dla Was stworzyć perfekcyjnie zorganizowane wnętrze  dokładnie takie, o jakim marzycie.

konsolety fryzjerskie

kosmetyki do brody

barbershop

jadeit

Kontakt

(12) 346 17 21 (9.00-15.00)

kontakt@perastudio.pl

Galeria