Czy istnieje różnica między architektem a projektantem?

Pewnie mało osób zastanawiało się nad tym, jakie są różnice pomiędzy architektami a projektantami. Właśnie dlatego będziemy chcieli przygotować wpis, który będzie traktował ogólnie na temat architektury, która co do zasady ma odpowiadać za upiększanie i budowanie otoczenia człowieka. Nie będzie istotne czy chodzi o wnętrza, budynki czy nawet ogrody. Zawsze potrzebni są specjaliści, którzy się tym zajmą.

W Polsce moda na to, by być architektem wnętrz rozpoczęła się w wieku XXI. Pojawiają się również pewne problemy z nazewnictwem, ponieważ określeń jest wiele: projektant, architekt, dekorator. Ludzie wszystko wrzucają do jednego worka i dlatego zaczynają te pojęcia mylić, a to właśnie będzie poważny błąd. Dlatego warto ogólnie o tym coś więcej powiedzieć.

Architekt wnętrz

Architekt wnętrz to dość odpowiedzialny zawód. Osoba, która ma taki stopień wykształcenia zajmuje się przebudową i dlatego współpracuje również często ze specjalistami takimi architekt od projektowania, konstruktor, elektryk i inni specjaliści. To właściwie takie same branże, z którymi współpracować musi również zwykły architekt. Osoba na takim stanowisku raczej przebudowuje wnętrze tak, by miało więcej klimatu oraz spełniało założenia jakie daje nam między innymi Prawo Budowlane. Taki specjalista musi orientować się w zakresie technologii wykończenia wnętrz, wykonawstwa detali, sposobu montażu. Nie można go traktować jako typowo artystyczny kierunek.

Projektant i dekorator wnętrz

dekorator wnętrz próbniki​Natomiast jako projektanta czy dekoratora wymienić można osobę, która będzie odpowiadać za przystrojenie takiego wnętrza, które jest realizowane. To on odpowiada za dobór kolorów, mebli, dywanów, firan, świeczników czy innych ozdób. Dekorator czy projektant może udać się z nami na zakupy po wcześniejszym zapoznaniu się z wnętrzem i będzie mógł pomóc w doborze istotnych elementów wyposażenia. Nie wpływa swoją pracę na zmianę elementów stałych, konstrukcyjnych oraz samonośnych. Czy więc taki specjalista będzie nam potrzebny? Oczywiście że tak, ponieważ właśnie dekorator wie, co najlepiej ze sobą połączyć, jak stworzyć takie wnętrze, które będzie praktyczne i jednocześnie będzie miało wszystko co najważniejsze, gdy chodzi o estetykę. Dlatego właśnie tak dobrze się jego usługi sprawdzają.

Jeśli myślimy o tym, by skorzystać z usług takiego specjalisty, trzeba się zastanowić, co nam w ogóle jest potrzebne, na czym nam zależy. O pomyłkę przy wyborze nie będzie trudno, możemy bowiem trafić na samozwańczych architektów, którzy tak naprawdę są wyłącznie projektantami, nie mają uprawnień, a za usługę potem będzie trzeba płacić. Chodzi o to, by pieniądze wydawać wyłącznie na te rzeczy, które są nam potrzebne i rzeczywiście będą przez nas wykorzystywane. Zawsze musimy pamiętać o tym, że dekorator czy projektant to nie to samo co architekt, ale czasami w odwrotną stronę może to funkcjonować i rzeczywiście architekt może mieć również podfunkcję dekoratora i wtedy zakres jego działania będzie szerszy. Taka osoba będzie mogła nam zdecydowanie więcej zaoferować w ramach swoich usług.

O nas

Pablo Picasso mówił, że wszystko, co można sobie wyobrazić jest realne. Wyobraźmy sobie nasz dom marzeń. Powinien być dokładnie taki jak My. Ma odpowiadać na naszą osobowość oraz pasję. Niech Twoja rodzina również znajdzie tam swoje miejsce.

Wyobraźcie sobie biuro, które będzie Was inspirować do pracy, restaurację, gdzie wnętrze będzie harmonijne, gdzie goście będą otoczeni przez piękne elementy. Chcemy więc poznać Wasze plany i zaprojektować dla Was wnętrze, które będzie takie jakie będzie Wam odpowiadać najlepiej.

"Wszystko, co można sobie wyobrazić jest realne" – kierujemy się właśnie tą dewizą i chcemy dla Was stworzyć perfekcyjnie zorganizowane wnętrze  dokładnie takie, o jakim marzycie.

konsolety fryzjerskie

kosmetyki do brody

barbershop

jadeit

Kontakt

(12) 346 17 21 (9.00-15.00)

kontakt@perastudio.pl

Galeria