Wnętrza - rzut oka na historię tematu

Wnętrza w pierwszej kolejności były tworzone jako element odpowiadający za schronienie dla człowieka. Człowiek uciekał przed zmiennymi żywiołami. Jako istota stałocieplna potrzebował miejsca, gdzie można było się schronić bez obaw o to, że się zmoknie czy zmarznie. W następnej kolejności zaczęły służyć one innym potrzebom wskazywanym między innymi w Piramidzie Masłowa, takim jak pomoc w przygotowaniu pożywienia.

Drugim istotnym aspektem była obecność dzikich zwierząt i innych ludzi, którzy mogli nie być nastawieni do danego osobnika, grupy ludzi pokojowo. O ile na początek były ściany i dach i stawiano dokładne granice przeciwko intruzom tak sytuacja się za jakiś czas zmieniła. Zasieki, sterty kamieni czy parawany z czasem zostały nazwane drzwiami i jako takie obecnie je traktujemy.

Strefy funkcjonalne wnętrza

​Gdy ludzie już mieli zapewnioną stałą temperaturę oraz gwarancję nienaruszalności wnętrza przez wrogów można było przejść do budowania zasad koegzystencji domowników. Te zasady wykształciły się naturalnie na bazie podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka. Z czasem zaczęto również dzielić wnętrza na układy takie jak przestrzeń ogólnodostępna – egzystencjalna, przestrzeń przygotowywania jedzenia , przestrzeń łazienkowa, miejsce do spania.

wnętrze zamek

Oczywiście istotnym elementem pomiędzy tymi strefami były między innymi ciągi komunikacyjne. Dla przykładu w grocie, gdzie koczowało określone plemię między legowiskami musiało być także miejsce na komunikację, tak by dało się miejsce posiedzenia zmieniać. to jaki był rozkład pomieszczeń było również uzależnione od tego jak wyglądało miejsce geograficzne tych dostępnych lokali czy też materiały używane do budowy. Można było jednak przyjąć kilka istotnych zasad, które pozwalały określić strefy funkcjonalnie. Sen odbywał się z dala od wejścia, tak by nie było tam przeciągu. Miejsce, gdzie przygotowywano pożywienie było również daleko od wejścia. Strefa do spania była lokalizowana blisko źródła ciepła i miejsca, gdzie szykowano jedzenie. Miejsce łazienkowe było natomiast daleko od miejsca spania, przygotowywania posiłków i przebywania. Schronienie miała być w takim miejscu, gdzie znajdowała się woda, tym samym mieliśmy tam pełne bezpieczeństwo. I tak naprawdę dziś podobnie żyjemy i cały układ pomieszczeń jakoś szczególnie się nie pozmieniał

Ingerencja człowieka - ozdabianie wnętrz

Gdy mieliśmy już wnętrza wykształcone człowiek mógł zacząć myśleć o tym, jak te wnętrza wyglądają. Wtedy zaczęto się nad ich wyglądem nieco zastanawiać. Taki stan praktycznie każdy z nas zna i sami również dość często się zastanawiamy nad tym, jak nasze wnętrza wyglądają, chcemy by prezentowały się jak najlepiej. Wydaje się, że właśnie po wykształceniu wnętrz rozpoczęła się już praca nad ich ozdabianiem.

O nas

Pablo Picasso mówił, że wszystko, co można sobie wyobrazić jest realne. Wyobraźmy sobie nasz dom marzeń. Powinien być dokładnie taki jak My. Ma odpowiadać na naszą osobowość oraz pasję. Niech Twoja rodzina również znajdzie tam swoje miejsce.

Wyobraźcie sobie biuro, które będzie Was inspirować do pracy, restaurację, gdzie wnętrze będzie harmonijne, gdzie goście będą otoczeni przez piękne elementy. Chcemy więc poznać Wasze plany i zaprojektować dla Was wnętrze, które będzie takie jakie będzie Wam odpowiadać najlepiej.

"Wszystko, co można sobie wyobrazić jest realne" – kierujemy się właśnie tą dewizą i chcemy dla Was stworzyć perfekcyjnie zorganizowane wnętrze  dokładnie takie, o jakim marzycie.

konsolety fryzjerskie

kosmetyki do brody

barbershop

jadeit

Kontakt

(12) 346 17 21 (9.00-15.00)

kontakt@perastudio.pl

Galeria