Wynajmowanie samochodu – jak, gdzie i za ile?

Podróżowanie własnym samochodem od domu do punktu docelowego bywa bardzo nieopłacalne. Paliwo jest drogie, samochód może w drodze się zepsuć, nie każdy kierowca chce też mocno eksploatować własny pojazd, szczególnie gdy planowana podróż jest daleka. Podobny problem powstaje podczas planowanego lotu samolotem. Czym poruszać się na miejscu? Jak komfortowo zwiedzać, nie będąc zdanym na lokalną komunikację? Jak wygląda wypożyczanie samochodu, kto może to zrobić i ile to kosztuje?

Kto może wypożyczyć samochód?

Każda wypożyczalnia samochodów kieruje się własnymi regułami dotyczącymi udostępniania pojazdów. Co więcej, reguły te mogą się zmieniać w zależności od typu samochodu. Na wypożyczenie auta raczej nie powinni liczyć bardzo młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Zwykle wypożyczalnie życzą sobie okazania prawa jazdy ważnego co najmniej od roku. W przypadku dużych, drogich samochodów takie obostrzenia mogą wynosić na przykład konieczność skończonych 25 lat i prawa jazdy od co najmniej 3. W ten sposób wypożyczalnie zabezpieczają się przed ewentualnymi szkodami, które mogliby spowodować niedoświadczeni za kółkiem kierowcy. Może się zdarzyć i tak, że dana firma w ogóle me będzie chciała wypożyczyć samochodu nikomu, kto nie ma minimum 25 lat. Ma do tego zupełne prawo – kwestii nie regulują żadne odgórne, ujednolicone przepisy, jest ona wyłączną kwestią właściciela wypożyczalni. Warto więc wcześniej sprawdzić, czy w ogóle spełnia się stawiane wymagania.

Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Przekonująca argumentacja naturalnie nie wystarczy, by ktoś powierzył samochód osobie z ulicy. Dlatego trzeba przygotować sobie niezbędne dokumenty. Na pewno będzie to prawo jazdy i jakiś inny dokument ze zdjęciem, na przykład paszport lub dowód osobisty. W większości przypadków trzeba też okazać kartę kredytową. Gdy samochód jest wyjątkowo kosztowny, jak BMW 3 lub Mercedes klasy C, mogą być wymagane aż dwie karty. Trzeba się również nastawić na konieczność wpłacenia kaucji, zwykle stanowiącej cały koszt wypożyczenia i cenę pełnego baku paliwa. Te środki zostaną zablokowane na karcie. Do tego dojdzie opłaca przygotowawcza (50zł). Ile kosztuje wynajęcie samochodu? Wszystko zależy od typu pojazdu. Może to być 300 złotych za dobę, lub ponad 2000. Im droższy i bardziej luksusowy jest pojazd, tym wyższy koszt jego wynajęcia.

Warunki wypożyczania

Jeśli warunki wynajmu zostały spełnione, a dokumenty i opłaty przekazane, należy jeszcze dokładnie poznać warunki użytkowania samochodu. Pierwszą i podstawową zasadą zawsze będzie oddanie auta w takim samym stanie, w jakim się je zabrało. Oznacza to między innymi zwrot samochodu z pełnym bakiem. Jeśli paliwa będzie brakowało, wynajmujący musi pokryć koszt brakującego, ponieważ wyjeżdżając, dostał pojazd z pełnym bakiem. Samochód nie może też być bardzo brudny, ponieważ to oznacza brak możliwości oceny jego stanu. Trzeba też uważać na przepisy drogowe – to, że samochód nie należy do kierowcy, nie znaczy, że ominą go mandaty za łamanie prawa. Kierowca musi uiszczać także wszelkie opłaty autostradowe lub parkingowe.

O nas

Pablo Picasso mówił, że wszystko, co można sobie wyobrazić jest realne. Wyobraźmy sobie nasz dom marzeń. Powinien być dokładnie taki jak My. Ma odpowiadać na naszą osobowość oraz pasję. Niech Twoja rodzina również znajdzie tam swoje miejsce.

Wyobraźcie sobie biuro, które będzie Was inspirować do pracy, restaurację, gdzie wnętrze będzie harmonijne, gdzie goście będą otoczeni przez piękne elementy. Chcemy więc poznać Wasze plany i zaprojektować dla Was wnętrze, które będzie takie jakie będzie Wam odpowiadać najlepiej.

"Wszystko, co można sobie wyobrazić jest realne" – kierujemy się właśnie tą dewizą i chcemy dla Was stworzyć perfekcyjnie zorganizowane wnętrze  dokładnie takie, o jakim marzycie.

konsolety fryzjerskie

kosmetyki do brody

barbershop

jadeit

Kontakt

(12) 346 17 21 (9.00-15.00)

kontakt@perastudio.pl

Galeria